Ako sa brániť chrípkovým ochoreniam a virózam

0
264

Chrípkové ochorenia a virózy nás počas zimného obdobia sprevádzajú na každom kroku. Imunitný systém je pod tlakom a musí sa vyrovnávať s útokmi množstva rôznych vírusov. Ako zaistiť, aby organizmus obstál? A ako účinne bojovať s nepríjemnými príznakmi v podobe horúčky, únavy, bolestí hlavy a kĺbov? Imunitu treba podporiť. Čím viac posilnená bude, tým ľahšie sa útočiacim infekciám ubráni.
Chrípkové ochorenia a ich pôvodcovia
Chrípkové ochorenia vyvolávajú vírusové kmene, ktoré sa v populácii vyskytujú po celý rok a majú rôzne prejavy. Pre chladné zimné mesiace sú typické napr. rhinovírusy, vo veľkom sa vyskytujú aj ortomyxovírusy, medzi ktoré patrí aj chrípkový vírus – pôvodca samotnej chrípky. Nastaviť imunitu tak, aby bola voči útočiacim vírusom odolná, je možné celým radom spôsobov. Dôležitú a nezastupiteľnú úlohu zohráva prevencia. Organizmus môžete posilniť správnou životosprávou, dostatočným odpočinkom, aj vhodnými liekmi.

Základom zdravý životný štýl
Veľmi dôležitá je v období chrípkových ochorení kvalitná strava a zvýšený prísun vitamínov v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. Pestrý jedálniček zaistí správnu funkciu imunitného systému aj nervovej sústavy a odolnejšie budete voči únave aj vyčerpaniu. Zodpovedne treba pristupovať aj k alkoholu. Základom pre obranyschopnosť je kvalitný odpočinok, spánok by mal byť pravidelný, dostatočne dlhý a dbať by ste mali aj na spánkovú hygienu a vyvarovať sa pred spaním do postele aktivitám, ktoré spanie môžu narušiť. Imunitu posilňuje aj pravidelné cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý by mal mať vo vašom kalendári pevné miesto.

Pozitívne myslenie
Hoci sú ľudia v poslednej dobe kvôli pandémii covid-19 a jej vplyvom pod veľkým psychickým tlakom, je veľmi dôležité zachovať si pozitívne myslenie. Práve zdravá psychika je pre imunitný systém kľúčová. Dlhodobému vypätiu je potrebné sa vyvarovať, pretože dokáže imunitu výrazne oslabiť. So stresom je dobré sa naučiť pracovať – ​​a to pomocou relaxácie, cvičenia, pravidelných vychádzok alebo rituálov, ktoré pomôžu vašej mysli odreagovať sa.

Šetrná starostlivosť pri prevencii aj liečbe chrípkových stavov
Vhodnou variantou prevencie sú homeopatické lieky. Ich používanie má množstvo výhod. Sú bez obmedzenia veku, bez známych nežiaducich účinkov a môžu sa kombinovať s inými liekmi či doplnkami stravy. Vhodné sú pre malé deti, pre tehotné a dojčiace ženy aj pre seniorov, ktorí väčšinou užívajú viac liekov súčasne a ocenia, že sa homeopatiká navzájom s inými liekmi či doplnkami stravy neovplyvňujú.

Homeopatický liek Oscillococcinum je určený na prevenciu aj na liečbu chrípkových stavov. Na prevenciu je vhodné užívať 1 dávku týždenne. Od prvých príznakov chrípkových stavov, ako je napr. horúčka, zimnica, bolesť hlavy, únava a bolesti svalov, užívajte 1 dávku 3x denne počas 1 až 3 dní. Liek je vhodný pre všetky vekové skupiny, užívať ho môžu tehotné a dojčiace ženy, deti aj seniori. Malým deťom liek rozpustite v troške vody na pohodlnejšie a bezpečnejšie podanie. Lieková forma v podobe granúl v jednodávkových obaloch je praktická a ľahko sa zmestí do kabelky alebo aktovky – liek tak môžete mať všade so sebou a vždy po ruke.

Předchozí článekPrečo číhať na last a first minute ponuky? Ušetrí vám tisíce
Další článekAko vybrať hodinky, ktoré budú v móde roky?