Tipy na výber správneho matraca do detskej postieľky

0
356

Navštívi vašu rodinu skoro bocian alebo vrana, a vy už hniezdite a vybavujete detskú izbičku, aby všetko bolo nachystané na príchod bábätka? Prípadne niekto z vašich blízkych je v očakávaní a vy mu chcete darovať detskú postieľku?

Pripravili sme si pre vás praktické tipy, podľa ktorých sa riadiť pri výbere vhodného detského matraca a postieľky.

Kľúčová je termoregulácia
Pri výbere matraca do detskej postieľky sa rozhodne oplatí staviť na kvalitu. Okrem základných vlastností, ktorým sa budeme venovať na ďalších riadkoch, je nutné vziať do úvahy to, že u bábätiek môže dôjsť k nehode, ktorú ani plienka nezastaví, a matrac do detských postieľok musí byť hlavne odolný.
Ďalším parametrom, ktorý je tiež kľúčový, je to, aby bol matrac pre bábätko schopný vďaka svojej štruktúre odvádzať teplo a vlhkosť, a tým u detí podporovať ich správnu termoreguláciu.

Monitor dychu – použitie v postieľke
Ďalšou položkou, na ktorú sa pri výbere matraca pre dieťa riaďte, je možnosť použitia monitora dychu. Ten sa stal neoddeliteľnou súčasťou každej modernej detskej sady a vďaka nemu máte o svojom bábätku neustály prehľad.

V prípade, že by počas spánku prestalo dieťatko dýchať, budete okamžite upozornení, a tak stihnete včas zareagovať. Niektorí výrobcovia matracov a postieľok pre deti si obľubu monitora dychu uvedomujú, a jeho použitie prispôsobujú aj detskú postieľku a matrac. Vďaka tomu sú detské matrace nielen pohodlné, ale aj praktické.

Zloženie a tvrdosť matraca
Čo sa otázky zloženia matraca týka, je výber viac-menej na vás. Pre deti sú vhodné matrace zo studenej peny, sendvičové matrace aj matrace z hybridnej peny.

Dôležitejšie ako zloženie matraca je totiž jeho funkcia a tvrdosť.
Tá sa označuje číslami od jednej do desiatich.
Matrac, ktorého tvrdosť je označená číslom jeden je mäkký, a naopak, matrac s označením tvrdosti číslom desať je tvrdý.
Z tejto stupnice je najvhodnejšie vyberať matrace s vyšším označením, tým pádom matrace tvrdšie.
Odborníci sa zhodujú na tom, že najvhodnejšie matrace pre deti sú tie s označením tvrdosti šesť až osem.

Nevyhnutný doplnok detských matracov
Pamätáte si, ako sme hneď v úvodnom odseku zmienili, že je nutné staviť na kvalitu a odolnosť matraca? Aby ste odolnosť matraca zvýšili, kúpte si špeciálne vodeodolné matracové chrániče. Matracový chránič sa na matrac jednoducho položí, prirobí sa špeciálnymi všitými pásmi, a slúži ako hygienická nepriepustná vrstva, a zároveň aj ochrana matraca. Chránič na matrac možno prať v práčke až do 90°C. Navyše sa tieto špeciálne povlaky na matrace vyrábajú z príjemných materiálov, takže sa na nich spia ako na obláčiku.

Tipy na spanie pre budúce mamičky
Na záver nám dovoľte dať pár tipov aj budúcim mamičkám. Najmä prvorodičky by mali každú voľnú chvíľu tráviť odpočinkom a pokúsiť sa spať do zásoby. S príchodom bábätka sa totiž biorytmus rodičov zmení natoľko, že sa z oboch stanú večne nevyspalí dospelí. A aj napriek tomu, že spánok v tehotenstve môže byť náročný, a najmä v neskorých štádiách tehotenstva skôr za trest, existuje niekoľko tipov na správnej polohy spánku v tehotenstve.
Gynekológovia a pôrodníci sa zhodujú na tom, že najlepšia poloha je tá, v ktorej sa nastávajúca mamička cíti pohodlne. Zároveň ale vychvaľujú spanie na ľavom boku, ktoré zaisťuje dostatočné prekrvenie placenty a s ním zároveň aj zlepšenie krvného obehu plodu.

Spite sladko, veľa, a nepodceňujte význam kvalitného matraca. Spánok je totiž dôležitou a nevyhnutnou súčasťou nielen života dospelých, ale aj detí. A ak už novorodencovi poskytnete ideálne podmienky na spanie, znížite tým šancu, že sa bude v noci budiť kvôli nepohodliu, horúčave, zime či mokru.


Redakcia radí: Ste modernými rodičmi? Inšpirujte sa trendmi v oblasti starostlivosti o deti.


Předchozí článekAlžbeta II. dostala Covid
Další článek7 tipov, ako sa zbaviť najčastejších alergénov v domácnosti