Ekologické riady, ktoré potrebuje každý gastro podnik

0
60

Úvaha o tom, ako znížiť plytvanie v gastro priemysle a podporiť udržateľnosť, je blízka značnej časti vašej súčasnej a budúcej klientely. V minulosti bolo  náročné nájsť tie najlepšie obalové materiály. Našťastie, na trhu je stále viac a viac možností a gastro vybavenie sa stáva trvalo udržateľným aj vďaka značkám ako je Wimex. Poskytne vám vynikajúcu príležitosť, aby vaša reštaurácia vynikla z davu a vybudovala si dlhodobý vzťah so spotrebiteľmi.

Nárast donášok

Potravinársky a reštauračný priemysel je trh, ktorý do veľkej miery riadia trendy a spotrebiteľský dopyt. Keďže počet ľudí, ktorí si objednávajú jedlo online, rastie, rastú aj obavy o udržateľnosť a vplyv donášok potravín na životné prostredie. S tisíckami ton plastov, ktoré plnia našu planétu, nastala výrazná potreba prejsť na ekologické a udržateľné obaly, misky na polievku, a tiež ekologicképapierové tašky. Reštaurácie, pripravené urobiť niečo navyše, budú nielen vyčnievať spomedzi svojich konkurentov, ale získajú úplne nový segment zákazníkov. S neustále sa zväčšujúcou komunitou eko-bojovníkov prichádza celý rad inovácií na zníženie odpadu a vytváranie recyklovateľných, opakovane použiteľných, biologicky rozložiteľných a kompostovateľných obalov.

Čo je skutočne eko?

Ekologické riady majú dôležité miesto v každej modernej gastro prevádzke, pretože znamenajú menší dopad na životné prostredie. Zároveň by však mali spĺňať určité kritériá, aby sa mohli pýšiť značkou eko. Počas celého svojho životného cyklu musia byť pre spotrebiteľa bezpečné, musia využívať obnoviteľné zdroje energie a byť vyrobené z prírodných materiálov, ktoré sa dajú tiež obnoviť. Prechod na takéto obaly sa vďaka internetu a webovým stránkam, ktoré ich ponúkajú, môže udiať aj zo dňa na deň. Stačí sa pozrieť na niektoré z udržateľných obalov, ktoré existujú, a zistiť, ktoré produkty by mohli fungovať pre vaše donášky. Súčasné možnosti ekologických riadov zahŕňajú okrem iného plasty na rastlinnej báze, na báze kukurice, bambusu, pšenice, bagassy (vedľajší produkt pri spracovaní cukrovej trstiny) a drevnej buničiny. Tieto prírodné materiály sú bohaté na obnoviteľné zdroje a vyrábajú sa z nich vysokokvalitné taniere, poháriky, misky, menu boxy, ale aj príbory či slamky.

Možností je neúrekom

Výber papierových alebo kartónových obalov namiesto plastu môže byť prvým zeleným krokom vašej gastro prevádzky. Kraftový papier alebo lepenka sú ekologické, odolné a recyklovateľné materiály. Poskytujú skutočnú stabilitu a bezpečnosť pri preprave potravín. Obaly vyrobené z papiera sú navyše 100% prírodné a nezávadné. A čo viac, môžu byť personalizované mnohými spôsobmi a potlačené tak, aby spĺňali vaše komunikačné ciele. Na trhu ich nájdete v rôznych veľkostiach a tvaroch, ako sú napríklad poháre, krabičky na pizzu, misky na polievku či šalát, kebab boxy. Variácií je neúrekom. Mnoho gastro prevádzok sa rozhodlo aj pre obaly z bagassy, dužiny z cukrovej trstiny. Jej výhodou je, že rýchlo rastie, je kompostovateľná, 100% biologicky rozložiteľná a môže sa použiť ako hnojivo. Misky, taniere, boxy a krabičky z bagassy sú najudržateľnejšou alternatívou plastových obalov na jedlo. Sú pevné, odolné, hrubé, ľahké a vhodné do mrazničky a mikrovlnnej rúry, zvládnu teplotu do 100°C.

Náhrada plastu

Keď chcete aj naďalej vo svojej reštaurácii používať plast, vyskúšajte bioplasty. Pochádzajú z obnoviteľných a biologicky odbúrateľných materiálov, ako sú rastlinné oleje, kukuričný škrob, potravinové produkty a rastlinné bielkoviny. Známy bioplast na trhu gastro vybavenia je PLA. Ide o kyselinu polymliečnu, druh plastu vyprodukovaného z kukurice. Vyrábajú sa z neho napríklad poháriky, rukavice alebo tašky, ktoré sú rovnako pevné ako klasické plasty. Je to však ekologickejšia alternatíva k tradičnému plastu, pretože sa dokáže rozložiť. Aj keď to niektorým bioplastom trvá dlhšie ako iným udržateľným obalom, stále sa rozkladajú rýchlejšie ako plasty a na skládky neprispievajú takým množstvom odpadu. Pri prechode na zelenú nezabudnite, že výber ekologických riadov sa vzťahuje aj na vaše obrúsky, slamky a príbory. Ak chcete veci posunúť ešte o level vyššie, opýtajte sa sa svojich zákazníkov, či je do objednávky potrebné zahrnúť aj príbor a obrúsky, prípadne im dať voliteľnú ekologickú variantu obalov.

Předchozí článekAutomatické hodinky
Další článekNa čo netreba zabudnúť pred jarnou lyžovačkou?