Predĺžený víkend v zahraničí autom? Checklist vecí, na ktoré nezabudnite

0
310

Chystáte sa na niekoľko dní autom do zahraničia? Pokiaľ niečo náhodou zabudnete, väčšinu vecí dnes už bez problému v zahraničí kúpite. V niektorých prípadoch to však bude zbytočne drahé. A stále existuje niekoľko vecí, na ktoré skrátka zabudnúť nesmiete. Ktoré sú to?

COVID je stále medzi nami, naštudujte si aktuálne opatrenia
Aj po dvoch rokoch od prvých objavených prípadov a rok po tom, čo začali štáty po celom svete s aktívnym očkovaním obyvateľov, je COVID stále medzi nami a počty nakazených vytrvalo prepisujú rekordy.

Zásadný vplyv má táto skutočnosť aj na cestovanie. Než teda vyjdete za hranice, musíte si dôkladne naštudovať pravidlá ako v Českej republike, tak v cieľovom štáte, rovnako ako v štátoch, cez ktoré budete iba prechádzať. Bola by veľká škoda kvôli neznalosti pravidiel zostať na hraniciach, alebo bez možnosti zájsť si po ceste na občerstvenie. Nehovoriac o hrozbe karantény v niektorej z krajín. Zďaleka už navyše neplatí, že s očkovaním máte vyhrané. V niektorých krajinách je platnosť očkovania časovo obmedzená, v ďalších krajinách môže byť nutné sa okrem očkovania tiež preukázať negatívnym testom.

Nepodceňte veci okolo automobilu
Najmä pri automobiloch, ktoré majú už niečo najazdené, by ste mali pred dlhšou trasou dôkladne skontrolovať jeho technický stav. Preverte brzdy, nahustenie pneumatík a stav kvapalín (najmä stav motorového oleja a chladiacej kvapaliny). Pokiaľ máte podozrenie, že niečo na vozidle nefunguje tak, ako by malo, nechajte ho radšej skontrolovať v servise.

Okrem povinného ručenia zvážte aj ďalšie produkty. Pri produkte havarijné poistenie cena obvykle zodpovedá niekoľko tisícom za rok, preplatené však vďaka nemu môžete mať až státisícové výdavky, pokiaľ sa vám s vozidlom prihodí nečakaná udalosť.

Cestovné poistenie už si spätne nezriadite
Aj pri krátkom výjazde len kúsok za hranice by malo byť samozrejmosťou zriadenie cestovného poistenia. To stojí obvykle stojí pre niekoľkodennú dovolenku po Európe len pár stoviek korún, môže pritom kompenzovať až státisícové výdavky. Platí to v prípade, keď spôsobíte svojim konaním škodu, prípadne budete okradnutí alebo stratíte batožinu, prípadne budete potrebovať akútnu zdravotnú starostlivosť.

Súčasťou cestovného poistenia stále častejšie býva poistenie proti rizikám súvisiacim s COVID-19, prípadne príplatkové produkty pre dovolenku automobilom. Poisťovňa tak napríklad preplatí odťah vozidla do najbližšieho servisu či prespania v hoteli blízko servisu.

Rezervácia atrakcií, ubytovania a reštaurácií
Nekomplikujte si zbytočne život. Využite súčasné možnosti a vopred si ešte z Českej republiky nakúpte všetko, čo môžete. Rezervujte si ubytovanie, nakúpte vstupenky na miesta, kam plánujete ísť, zabookujte si miesta v reštaurácii. Často je možné vopred kúpiť aj diaľničnú známku a veľa ďalšieho. Pri dovolenke potom budete mať oveľa menej starostí.

Předchozí článekZariaďovanie bytu a obývacia stena: áno alebo nie?
Další článekSvet vám otvorí oči. Neváhajte, ak máte príležitosť