Svet vám otvorí oči. Neváhajte, ak máte príležitosť

0
301

Máte príležitosť dlhodobo vycestovať, či už kvôli zahraničnému štúdiu, alebo zamestnaniu? Neváhajte ani sekundu, zbaľte si kufor a vyrazte. Pobyt v zahraničí je jedinečnou životnou skúsenosťou.

Študenti vysokých škôl vychádzajú do zahraničia stále častejšie
Vďaka programu Erasmus majú študenti Európskej únie jedinečnú možnosť stráviť minimálne jeden semester štúdia na zahraničnej európskej škole. Ide o prvé skúsenosti väčšiny z nich s dlhodobým pobytom mimo svojej krajiny. Aj študenti z Českej republiky túto možnosť využívajú v stále vyššej miere.

Navyše na Erasme dostanete aj štipendium, ktoré vám spravidla pokryje náklady na bývanie a základné životné potreby. Pokiaľ by ale predsa len v zahraničí došlo na najhoršie a zdroje vám došli, online pôžička môže byť rýchlym riešením.

Ďalšou možnosťou je tzv. Work & Travel, ktorý zase umožnuje relatívne jednoducho vycestovať (spravidla) do USA. Tu záujemca niekoľko mesiacov pracuje ako brigádnik, zostávajúci čas a zarobené peniaze potom môže využiť na cestovanie po zemi.

Naučíte sa cudziemu jazyku (skutočne)
A aké sú benefity pobytu v zahraničí? Tým hlavným je osvojenie si miestneho jazyka. Aj keď sa jazyku už dlhodobo učíte, prax je vždy efektívnejšia ako teória. Až intenzívnym používaním si dokážete cudzí jazyk skutočne osvojiť a svoje schopnosti rýchlo výrazne vylepšíte.

Ako je to možné? Pokiaľ nepatríte medzi výnimočne usilovných študentov, v škole cudziemu jazyku venujete 2 až 3 hodiny týždenne. V zahraničí – najmä pokiaľ tu ste sami bez slovenských priateľov – musíte jazyk využívať 24 hodín denne. Slovná zásoba, úroveň gramatiky a schopnosť v cudzom jazyku premýšľať a vďaka tomu prirodzene reagovať (nemusíte si v duchu veci prekladať) sa rýchlo zlepšujú.

Získate nový pohľad na svet
Môže ísť o drobnosti, ale v každej krajine sa môžete niečomu priučiť. Získate trochu iný pohľad na svet ao mnohých veciach, ktoré považujete za samozrejmosť, budete premýšľať z trochu iného uhla.

Chcete konkrétne príklady?

V USA zistíte, že človek má za seba oveľa vyššiu zodpovednosť. Štát tu o občanov nestará v takej miere, ako to poznáme v Európe. Čo si nepresadíte, to nemáte.
V Dánsku, ktoré patria ku krajinám s najvyššími daňami na svete, zistíte, že ľudia môžu mať k zdaneniu kladný vzťah. Krajina je veľmi dobre spravovaná a s prostriedkami sa nakladá efektívne. Aj vďaka tomu patria Dáni k najšťastnejším národom na svete. Naučíte sa tu, že verejný majetok si zaslúži úctu.
Taliansko je krajinou plnou ľudí s veľkým srdcom. Úcta k histórii, dobrému jedlu a tradíciám je tu cítiť na každom rohu. Taliani vedia prežiť život naplno a netrápia sa malichernosťami. Navyše je s nimi ohromná zábava.
Každá krajina pritom vie ponúknuť niečo trochu iné a návštevou žiadnej z nich neurobíte chybu. Tak choďte a objavujte!

Předchozí článekPredĺžený víkend v zahraničí autom? Checklist vecí, na ktoré nezabudnite
Další článekPrečo číhať na last a first minute ponuky? Ušetrí vám tisíce