Tipy ako pripraviť tie najlepšie medovníky

0
166

Okrem koláčov a horúcej čokolády je tu jedno jedlo, ktoré je počas sviatočného obdobia tak trochu otáznikom — prečo pečieme na Vianoce medovníky a prečo si ich nespájame s inými sviatkami? O medovníku  sa hovorí, že pochádza zo stredovekého Anglicka a jeho názov do značnej miery znamená „konzervovaný zázvor“. Ľudia vtedy používali zázvor rovnako ako dnes, na medicínske využitie.  Zaujímalo vás niekedy, prečo vám bolo povedané, aby ste pili zázvorové pivo, keď ste mali nevoľnosť? Je to preto, že zázvor má upokojujúce vlastnosti. Možno práve to, že upokojuje žalúdok, je dôvodom, prečo sa tak viaže k týmto sviatkom. Veď nikdy sa neprejedáme tak ako práve na Vianoce.

Pre mnohých sviatočných pekárov sú klasické medovníky absolútnou nevyhnutnosťou, ktorou obdarúvajú svojich blízkych. Prinášame vám rýchle tipy, ktoré vám pomôžu upiecť a ozdobiť tie najkrajšie medovníčky.

Rýchle tipy na tie najlepšie medovníčky

  • Aby sa s lepivým medovníkovým cestom lepšie pracovalo, pred vyvaľkaním ho dajte aspoň na 1 hodinu do chladničky.
  • Do cesta nezabudnite pridať typické vianočné koreniny, ako je škorica, klinček a samozrejme zázvor! Pre arómu môžete pridať aj trochu rumu.
  • Cesto rozvaľkajte na povrchu, ktorý je jemne posypaný múkou. Ak sa cesto príliš nelepí, môžete ho rozvaľkať medzi listami pergamenu.
  • Zabráňte tomu, aby sa vianočné vykrajovačky lepili na cesto tak, že ich okraje ponoríte do múky.
  • Zoberte valček na cesto a  vykrajujete tvary.
  • Pečte medovníčky na pergamene. Vďaka tomu sa medovníčky nebudú prilepovať a zároveň sa vaše plechy na pečenie budú ľahšie čistiť.
  • Upečené medovníčky nechajte pred zdobením úplne vychladnúť.
  • Na zdobenie koláčikov sa dobre hodí jednoduchá glazúra z cukru a mlieka. Pridajte extrakty alebo citrusovú kôru na zvýraznenie chuti.
  • Na rozjasnenie polevy použite tekuté alebo gélové potravinárske farbivo.

Pripravte si aj vy tento rok tie najlepšie medovníčky, ktorými potešíte nielen seba, ale aj svojich blízkych. Ideálne na nich je, že ak ich dobre uskladníte, napr. vo vzduchotesnej nádobe, vydržia pri izbovej teplote dva až tri týždne.

Předchozí článekNa aké ovocie a zeleninu si dať pozor pri zvýšenom cholesterole?
Další článekHľadanie si nového zamestnania a práce