Na aké ovocie a zeleninu si dať pozor pri zvýšenom cholesterole?

0
99

Zvýšená hladina cholesterolu nepriaznivo vplýva na zdravie a fungovanie kardiovaskulárneho systému. Čomu je potrebné sa vyhnúť, aby ste ju znížili?

Cholesterol je látka, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele. Krátkodobé zvýšenie jeho koncentrácie v krvi nemusí byť problémom. Ten ale nastáva pri dlhodobo vysokej  hladine cholesterolu, ktorá môže spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Cholesterol sa môže postupne usádzať na stenách tepien a znížiť ich priechodnosť. Tento stav môže viesť až k infarktu, mozgovej mŕtvici.

Kľúčovým krokom pri snahe znížiť  vysoký cholesterol je okrem liekov i zmena životosprávy. Tá by mala zahŕňať pravidelný pohyb a prispôsobenie jedálnička. Akým potravinám sa teda vyhnúť, a ktoré naopak konzumovať vo väčšej miere?

Akým potravinám sa vyhnúť oblúkom?

Prvým krokom na ceste za znížením hladiny cholesterolu by malo byť obmedzenie príjmu živočíšnych tukov. Vyhnúť by ste sa tak mali častej konzumácii mäsa s vysokým podielom tukov, masti, ale aj tučných syrov či masla. Rovnako sa odporúča obmedziť aj konzumáciu sladkého pečiva, kávy alebo alkoholu.  

Aj keď odborníci odporúčajú zaradiť do jedálnička viac ovocia a zeleniny, aj tu je však potrebné dbať na správnu úpravu.

Ovocie aj zeleninu by ste mali jesť ideálne v surovom stave. Obmedziť by ste mali konzumáciu ovocných džemov a vyhnúť by ste sa mali aj kandizovanému ovociu. Zeleninu nevyprážajte a nekonzumujte v šalátoch spolu s majonézou.

Znížte si cholesterol chutne

Ak sa vám zdá, že diéta znižujúca cholesterol je plná obmedzení, určite vás zaujíma, aké potraviny si môžete dopriať bez výčitiek. Ako sme už spomenuli, do vášho jedálnička môžete zaradiť predovšetkým ovocie a zeleninu, nesolené orechy, kefír alebo jogurty. Údeniny a iné mäsové výrobky s vysokým obsahom tuku môžete nahradiť jahňacím mäsom, králikom alebo zverinou. Príjemným spestrením stravy a spôsobom ako znížiť cholesterol, môžu byť aj ryby a morské plody.

Podporiť zníženie hladiny cholesterolu môžete aj prírodnými doplnkami stravy, akým je napríklad masticha vena, ktorý chráni srdce a cievy. Inú alternatívu predstavuje masticha active, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu.

Předchozí článekČo všetko sa dá skladovať v chladiacom boxe?
Další článekTipy ako pripraviť tie najlepšie medovníky