Viete čo sú dlhopisové fondy?

0
56

Časy, keď boli banky a vkladné knižky jediným bezpečným miestom na úschovu financií, sú dávno preč. Dynamika, ktorá dnes vládne spoločnosti, zasiahla aj finančný trh, preto ak chceme ochrániť svoje financie, nemáme na výber. Dnešnému trhu vládne investovanie a jednou z jeho možností sú aj investície do dlhopisových fondov. Viete o aký druh investície ide a pre koho je určený?

Pri otázke kam investovať peniaze sa nám vynára nespočetné množstvo možností. Zorientovať sa v nich môže byť na prvý pohľad chaotické a náročné, no jediné, čo v skutočnosti potrebujete, je poznať samého seba. Neexistuje totiž dobrá a zlá investícia, jediné, čo v otázke do čoho investovať rozhoduje, sú preferencie a požiadavky investora, ktoré musia byť presne šité na jeho povahu a životnú situáciu. Presne tak, ako niekomu môžu vyhovovať kryptomeny, akcie či investície do nehnuteľností, nájdeme aj investorov, pre ktorých môžu byť ideálnou možnosťou dlhopisové fondy. Už ste o nich počuli? O akú investíciu ide a aké benefity môže investorovi priniesť?

Čo sú dlhopisové fondy?

Dlhopisové fondy predstavujú jednu z mnohých možností investovania. V porovnaní s bežnými bankovými účtami či krátkodobými termínovanými vkladmi prinášajú investorovi vyšší výnos, v porovnaní s akciami zas ponúkajú omnoho nižšie riziko, stabilitu a v prípade neočakávanej životnej situácie aj rýchlejšie speňaženie. Z hľadiska celkového plánovania financií je preto investovanie do dlhopisov určené najmä ako strednodobé riešenie vhodné nielen pre zhodnotenie voľných finančných prostriedkov, ale aj pre tvorbu rezervy.

Pre koho sú dlhopisové fondy určené?  

Rovnako ako všetky druhy investícií, aj dlhopisové fondy majú svoje pravidlá, ktoré sú investori povinní rešpektovať. Z tohto dôvodu sú dlhopisové fondy určené tým investorom, ktorí sú ochotní vzdať sa svojich voľných finančných prostriedkov aspoň minimálne na 2 až 3 roky a dodržať tak vopred stanovený investičný horizont. V opačnom prípade sú povinní niesť následky, ktoré sa prejavujú najmä vo výške výstupných poplatkov, ktoré môžu rapídnym spôsobom ovplyvniť očakávaný výnos z investície.

Okrem dĺžky investičného horizontu, by si mali investori uvedomovať aj mierne výkyvy v zhodnotení. Platí teda, že výnos z investície, aký vám investičná spoločnosť predstaví na začiatku investovania, je len očakávaný, od výsledku sa môže mierne líšiť a nemožno ho tak považovať za fixne stanovený. Dobrou správou je, že tak ako môže dôjsť k poklesu očakávaného výnosu, môže dôjsť aj k jeho nárastu a pokiaľ bude situácia na trhoch priaznivá, môžete svoje finančné prostriedky zhodnotiť ešte efektívnejšie, než ste očakávali. Dlhopisy sú totiž ovplyvnené viacerými faktormi finančného trhu, a tak ich hodnotu môžu ovplyvňovať napr. aj ceny nehnuteľností.

Předchozí článekDokonalý úsmev za pár týždňov? Riešením sú fazety!
Další článekPotrebujete taxi v Bratislave? Využite jeho služby v mnohých situáciách