Dokonalý úsmev za pár týždňov? Riešením sú fazety!

0
67

Roky vás trápi estetika vašich zubov? Len tri návštevy u zubára môžu vyriešiť vaše problémy s nedokonalým úsmevom. Či už „zdobí“ zuby medzierka, drobné defekty alebo sa objavujú na zuboch prvé prejavy starnutia, toto všetko vie ubrať na kráse nášho úsmevu. Jedným z rýchlych a efektívnych riešení sú zubné fazety.  

Kedy sú fazety vhodná skratka k dokonalému úsmevu?

Aj ten najkrajší úsmev dokážu pokaziť drobné nedokonalosti – škvrnky, prasklinka, medzierka medzi zubami. Niekedy je potrebné opticky skorigovať zakrivené predné zuby, zamaskovať drobné odštiepenia zo zubov, to, že sú zuby oslabené vekom alebo v dôsledku užívania niektorých liekov fľakaté a nepekné. „V týchto prípadoch sú určite odpoveďou fazety, ktorými dokážeme korigovať estetickú aj funkčnú stránku zuba,“ reaguje stomatologička MDDr. Romina Tvrdoňová zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Keramické alebo kompozitné zubné fazety sú tenké (0,3 až 0,5 mm), ale pevné „škrupinky“, ktoré sa špeciálnym spôsobom lepia na prednú časť zubov.  

Ide o najmenej invazívnu cestu k dokonalému úsmevu, ktorý pôsobí jednoliato, súmerne a je prirodzene biely na takmer desaťročie.

Rýchle riešenie na dlhotrvajúce starosti. Tri návštevy u zubára a je to!

Ak sa rozhodnete pre fazety, vo väčšine prípadov postačia tri návštevy u zubára.

Prvá návšteva: posúdenie, či fazety skutočne pomôžu. Zubár tiež odporučí materiál, z ktorého majú byť vyrobené. „Kompozitné dokáže zhotoviť stomatológ v ambulancii, keramické vyrába zubný technik, čo trvá dlhšie,“ vysvetľuje R.Tvrdoňová.
Niekedy stačí na skorigovanie problému len jedna alebo dve fazety.

„Pri rozsiahlejších prácach sa zhotovuje tzv. mock-up. Ide o predbežnú vizualizáciu finálnych faziet pomocou dočasného materiálu. S pacientom si odsúhlasíme tvar, postavenie a prípadne farbu faziet.“

www.istockphoto.com


Na druhej návšteve: po zavedení lokálnej anestézie stomatológ pripraví povrch zubov na aplikáciu faziet. To znamená, že ich jemne zbrúsi. „Keďže fazety sú tenké, nie je potrebné také zásadné zbrúsenie skloviny ako napríklad pri korunkách,“ pokračuje stomatologička z kliniky Dr. Martin. Kým budú hotové finálne fazety, na zuby sa nalepí dočasná náhrada.

Na poslednej, tretej návšteve: v lokálnej anestézii sa nalepia na zuby na mieru vyrobené fazety. Adhezívna technika, ktorou sa fazety na zuby fixujú, je pri správnom prevedení zárukou pevnej väzby medzi zubom a fazetou.

Biele zuby vďaka fazetám!

Kedy stačí zuby vybieliť a kedy sa rozhodnúť pre fazety? Kvalitné keramické fazety zostanú krásne biele roky. „Fazety vydržia na zuboch pri správnej starostlivosti aj desať. Ich špeciálna povrchová úprava zabraňuje tomu, aby sa na nich robili fľaky od nápojov alebo jedál,“ vysvetľuje stomatologička. „Veľkou výhodou faziet je aj to, že môžu pomôcť zmeniť nepeknú farbu zubov spôsobenú napríklad fajčením. Určite však nenahrádzajú dentálnu hygienu ani bielenie zubov,“ dodáva MDDr. Romina Tvrdoňová.

Biele zuby dosiahneme kombináciou niekoľkých faziet na najviac viditeľných, najčastejšie predných zuboch a bielením ostatného chrupu.


www.istockphoto.com

Kedy zubom nepomôže fazeta?

Fazeta sa spája s predným povrchom zuba. Nedokáže pomôcť v prípade, ak treba prekryť veľkú časť zuba, ktorý bol úrazom alebo inak poškodený z inej ako len vonkajšej strany. „Kým fazeta sa aplikuje iba na vonkajšiu časť zuba, takzvaná korunka sa lepí na celý zub, na všetky jeho strany. Dnešná stomatológia, vďaka adhezívnej technike lepenia, ponúka možnosť tvorenia rôznych „polokoruniek“ či „trištvrťových“ koruniek. Pred jej nasadením je potrebné zub zbrúsiť vždy viac než pred aplikáciou fazety,“ upozorňuje stomatologička z kliniky Dr. Martin.

Fazetou sa taktiež nedá nahradiť zub, ktorý úplne chýba. Tento problém sa rieši iba implantátom – umelou zubnou náhradou.

Skorigujú fazety krivé zuby?

Vďaka fazetám sa dnes dajú vyriešiť estetické nedokonalosti zubov, ktoré súvisia s ich drobným odlomením alebo ulomením, prípadne s nedokonalými alebo veľmi početnými frontálnymi výplňami, ktoré nám vedia pokaziť estetiku úsmevu.
Asi vás nepotešíme, ale veľké medzery medzi zubami, ich prekrývanie alebo zakrivenie nie je možné vždy korigovať iba fazetami.

„Je to problém estetický, ale aj funkčný, keďže často treba skorigovať zhryz, čo si vyžaduje ortodontickú liečbu,“ vysvetľuje ortodontistka MDDr. Anastasia Sidiroupolou zo Starlynr. Tá je dnes omnoho efektívnejšia a kratšia ako v minulosti. Neviditeľné zubné strojčeky vyrovnajú zuby za niekoľko mesiacov a nosia sa pohodlne. „V prípade liečby krivých zubov odporúčam obrátiť sa najprv na odborníka ortodontistu. Až keď sa zuboradie podarí upraviť vhodným strojčekom a po následnej udržiavacej liečbe, ktorá je rovnako dôležitá ako samotná korekčná liečba, sa v prípade potreby môžu na zuby aplikovať fazety,“ dodáva ortodontistka.

Předchozí článekVlastná udiareň zlepší nielen zimné mesiace
Další článekViete čo sú dlhopisové fondy?