Ruské jednotky podľa svedkov vstúpili na územie donbaských republík

0
295

Ruské jednotky podľa svedkov vstúpili na územie donbaských republík
V nadväznosti na uznanie samostatnosti separatistických regiónov dnes Putin s vodcami Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky podpísal dohody o spolupráci

Jednotky ruskej armády dnes neskoro večer vstúpili na územie povstaleckých republík v Donbase a mieria k takzvanej línii dotyku, ktorá povstalcov delí od ukrajinských vládnych síl.

Informovala o tom stanica Rádio slobodná Európa/Rádio sloboda (RFE/RL) s odkazom na očivých svedkov.

Putin spochybnil štátnosť Ukrajiny a uznal nezávislosť tamojších povstaleckých republík
Presun ruských vojsk je hlásený po tom, čo dnes ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o uznaní nezávislosti Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky a následne armáde nariadil, aby tam začala „mierovú misiu“.

Obyvatelia Donecku – bašty proruských separatistov – podľa RFE/RL pozorovali veľkú kolónu tankov a obrnených vozidiel, ktorá okolo 21:00 SEČ prešla centrom mesta a potom vyrazila smerom k mestu Jasynuvata a ďalej k takzvanej línii dotyku. Údajný presun ruských vojsk zaznamenali medzitým aj ďalší svedkovia. Regióny kontrolované povstalcami v Donbase sú v posledných dňoch epicentrom geopolitickej krízy okolo Ukrajiny. Kyjev hlási desiatky prípadov ostreľovania z druhej strany línie dotyku a mŕtve a zranené.

Vedenie separatistických oblastí zase obviňuje ukrajinskú vládu z prípravy rozsiahlej ofenzívy, čo však Kyjev popiera. To všetko v čase, keď Moskva podľa západných činiteľov ďalej hromadia vojská pri ukrajinských hraniciach.

Další článekPutin spochybnil štátnosť Ukrajiny a uznal nezávislosť tamojších povstaleckých republík