Drevená podlaha pôsobí nadčasovo a interiéru dodáva unikátnu atmosféru. Viete ale ako pristúpiť k jej údržbe? Poradíme vám!
Pravidelná údržba
Súčasťou pravidelnej údržby drevenej podlahy by malo byť jej čistenie. Aj tu je však potrebné zvoliť správny prístup. Samozrejmosťou je odstránenie nečistôt a prachu vysávačom na dennej báze. Pri tomto kroku je dôležité použitie správneho nástavca, ktorý nepoškriabe povrch podlahy. Ideálnym je širší nástavec s jemnými štetinami. Plastové časti nástavcov by mohli na podlahe zanechať ryhy a iné mechanické poškodenia.
K pravidelnej údržbe patrí aj čistenie s použitím vody a špeciálneho prípravku na čistenie drevených podláh. Jemnú handru alebo mop namočte do pripraveného roztoku a dôkladne vyžmýkajte. Drevenú podlahu nikdy neumývajte s veľkým množstvom vody, handra by mala byť iba vlhká. To isté platí aj v prípade, že sa na podlahu niečo vyleje. Nečakajte a tekutinu čím skôr odstráňte. V opačnom prípade riskujete vznik farebných fľakov a škvŕn.
Cez ryhy sa môže vlhkosť dostať do štruktúry dreva a poškodiť ho. To môže dôjsť až do situácie, kedy je potrebná oprava drevenej podlahy. Správny prístup pri pravidelnej údržbe je preto kľúčový.
Oživenie podlahy
Zatiaľ čo vyššie spomenuté kroky je potrebné opakovať pravidelne, oživenie podlahy prípravkom s obsahom olejov stačí vykonať raz za štvrť roka. Pomocou špeciálneho prípravku určeného na oživenie drevenej podlahy jej môžete prinavrátiť lesk a ochrániť ju pred poškodením a vyblednutím. Pri tomto procese je vhodné držať sa inštrukcií na obale produktu a po aplikácií nechať prostriedok vstrebať hlbšie do štruktúry dreva.
Olejovanie
Aj pri pravidelnej údržbe sa môže stať, že podlaha časom stratí svoj pôvodný vzhľad a krásu. V takom prípade je potrebné siahnuť po olejovaní. Olejovanie drevenej podlahy je potrebné opakovať raz za dva až tri roky. Záleží na tom, v akej miestnosti sa podlaha nachádza. V kuchyni alebo kúpeľni je potrené k olejovaniu pristúpiť častejšie. Olejovanie je proces, ktorý môžete zvládnuť aj svojpomocne, no je časovo náročnejší. Inou možnosťou je zveriť tento proces do rúk profesionálov. Ich skúsenosti môžete využiť aj v prípade, že je potrebná oprava dreva.
Drevo je nadčasový materiál, aby však na ňom čas nezanechal stopy, je potrebné k jeho údržbe pristupovať zodpovedne. Prevencia pred poškodením je i finančne menej náročná ako oprava drevenej podlahy či oprava nábytku.