„Venoval sa veciam, ktoré sú v záujme všetkých.“ Čaputová spomínala na zavraždeného Kuciaka

0
282

„Venoval sa veciam, ktoré sú v záujme všetkých.“ Čaputová spomínala na zavraždeného Kuciaka
„V týchto týždňoch prežívame na Slovensku zvýšenú vlnu nenávisti, hnevu, verbálnych útokov. Aj v prípade Jána a Martiny fyzickému útoku na nich predchádzali slovné vyhrážky. Musíme to zastaviť skôr, než bude neskoro,“ upozornila Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pripomenula odkaz zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Pre spravodlivosť na Slovensku je potrebné, aby bola vyvodená zodpovednosť aj voči objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Novinárom to povedala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti štvrtého výročia vraždy spomínanej dvojice, ktoré pripadá na dnešok. Popoludní bol v centre Bratislavy odhalený pamätník zavraždeným.

Na budúci týždeň by súd v krajine mal opäť prerokovať obžalobu voči dvom z pôvodného počtu piatich stíhaných v prípade Kuciakovej vraždy. Tri odsúdení v kauze, vrátane vraha Kuciaka a Kušnírovej, si už odpykávajú dlhoročné tresty väzenia.

„Boli zabití preto, že Ján sa vo svojej práci venoval odhaľovaniu korupcie a zneužíva moci. Boli zabití preto, že sa venoval veciam, ktoré sú v záujme nášho všetkých,“ povedala Čaputová, ktorá dnes dopoludnia uctila pamiatku Kuciaka a Kušnírovej pri ich dome v dedine Veľká Mača neďaleko Trnavy, v ktorom boli obaja zastrelení.

Marian Kočner na súde
Vražda Jána Kuciaka: Slovenský najvyšší súd zrušil oslobodzujúci verdikt nad Kočnerom a Zsuzsovou
Po spomínanej vražde sa v krajine konali mohutné demonštrácie, ktoré vyústili do demisie vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Jeho strana Smer-sociálna demokracia potom v parlamentných voľbách v roku 2020 utrpela porážku a odišla do opozície.

„Pred štyrmi rokmi sa väčšina spoločnosti spojila v požiadavke za slušné a spravodlivé Slovensko. Táto požiadavka je aktuálna aj dnes. V týchto dňoch, v týchto týždňoch prežívame na Slovensku zvýšenú vlnu nenávisti, hnevu, verbálnych útokov. Aj v prípade Jána a Martiny fyzickému útoku na nich predchádzali slovné vyhrážky. Musíme to zastaviť skôr, než bude neskoro,“ upozornila Čaputová.

Slovenskú spoločnosť aj politikov v poslednom období rozdelila napríklad zmluva so Spojenými štátmi o obrannej spolupráci, proti ktorej sa v krajine konali aj demonštrácie.

„Slušnosť sa zo života vytráca.“
Na námestí Slovenského národného povstania v centre Bratislavy, kde sa v roku 2018 protivládne protesty odohrávali, dnes rodičia Kuciaka a Kušnírovia odhalili pamätník zavraždenej dvojici. „Zdá sa mi, že slušnosť sa zo života vytráca,“ povedal v prejave Kuciakov otec.

Oceľové umelecké dielo podľa jeho spoluautora Mariána Králika symbolizuje trhlinu alebo otvorenú ranu. Jeho hlavná časť bola umiestnená na fasádu jednej z budov na námestí a pri improvizovanom pietnom mieste, kde po vražde Kuciaka a Kušníri ľudia zapaľovali sviečky.

Na budúci týždeň by v Kuciakovom prípade súd prvej inštancie mal znovu prerokovať obžalobu na podnikateľa Mariana Kočnera a na Alenu Zsuzsovú. V pôvodnom pojednávaní ich oslobodil od obžaloby, najvyšší súd tento verdikt ale vlani zrušil.

Skončilo sa vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka a jeho partnerky
Podľa žalobcu si Kočner objednal Kuciakovu vraždu z pomsty za to, že novinár poukazoval na jeho podozrivú ekonomickú činnosť, čo mohlo Kočnerovi tiež prekaziť plánovaný vstup do politiky. Zsuzsová podľa obžaloby zločin sprostredkovala. Kočner aj Zsuzsová boli predtým odsúdení v iných kauzách na dlhoročný trest väzenia. V Kuciakovom prípade slovenské súdy okrem vraha predtým potrestali aj jeho pomocníka a sprostredkovateľa tohto zločinu.

Výročie vraždy Kuciaka a Kušnírovej si napríklad vyhlásením na sociálnej sieti pripomenuli aj ďalší slovenskí politici. Denník Sme zase napísal, že v krajine sa vytvára atmosféra nenávisti voči novinárom. Podľa neho Fico a jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha označujú novinárov za zradca.

Předchozí článekPutin spochybnil štátnosť Ukrajiny a uznal nezávislosť tamojších povstaleckých republík
Další článekNajmenej prípadov covidu za posledné týždne