Najmenej prípadov covidu za posledné týždne

0
290

Najmenej prípadov covidu za posledné týždne. Nakazených bolo za nedeľu 4267
Vláda obmedzenia kvôli epidémii postupne ruší, pretože prevládajúci koronavírusový variant omikrón má u väčšiny ľudí mierny priebeh a neznamená záťaž pre nemocnice
V Česku v nedeľu pribudlo najmenej novo potvrdených prípadov koronaviru za posledných šesť týždňov, testy ich odhalili 4267.

V medzitýždňovom porovnaní je to takmer o 3000 menej. Počet podozrení na opakovanú nákazu klesol oproti minulej nedeľu o 430 na 673. Ďalej výrazne ubúda aj vykonaných testov. Incidenčné číslo kleslo pod 1000, na 100 000 obyvateľov za sedem dní pripadá teraz 995 nových prípadov nákazy.

Nižší je aj počet hospitalizovaných s ochorením covid-19, v nedeľu vyžadovalo nemocničnú starostlivosť 3127 nakazených. Vyplýva to z údajov na webe ministerstva zdravotníctva.

Za celý minulý týždeň bolo v Česku potvrdených takmer 107 000 novo nakazených, o týždeň skôr to bolo zhruba 160 000 av prvý februárový týždeň takmer 230 000. V medzitýždňovom porovnaní klesá počet novo potvrdených prípadov 13 dní v rade.

V nemocniciach je najmenej pacientov s covidom od začiatku februára. V nedeľu evidovali štatistiky ministerstva zdravotníctva 3127 hospitalizovaných s ochorením covid-19, takmer o 700 menej ako pred týždňom. V ťažkom stave bolo 219 pacientov, minulú nedeľu to bolo 259.

Od začiatku februára klesajú v medzitýždňovom porovnaní počty vykonaných testov. V nedeľu ich laboratóriá vykonali necelých 20 000, o týždeň skôr ich bolo okolo 33 500. U ľudí testovaných kvôli kontaktu s nakazeným pozitivita testov vzrástla nad 24 %, medzi testovanými kvôli príznakom sa podiel pozitívnych výsledkov v medzitýždennom porovnaní tiež mierne zvýšil, dosiahol 3 45%. V prípade preventívnych testov pozitivita klesla zhruba o percentuálny bod na 17 percent.

Od začiatku epidémie v marci 2020 odhalili laboratóriá v Česku vyše 3,51 milióna prípadov koronaviru. Väčšina ľudí sa z nákazy vyliečila, zomrelých s potvrdeným ochorením covid-19 evidujú štatistiky 38.257.

Naočkovať proti závažnému priebehu čovidu sa v závere minulého týždňa nechalo 871 ľudí. Menší záujem bol tento rok iba 1. januára, kedy bolo očkovaných len 62 ľudí. Tretiu posilňujúcu dávku dostalo v nedeľu 705 ľudí, naopak prvé očkovanie podstúpilo iba 33 záujemcov. Dokončené očkovanie má v Česku 6,83 milióna ľudí, posilňujúcu dávku dostali takmer štyri milióny z nich.

Vláda obmedzenia kvôli epidémii postupne ruší, pretože prevládajúci koronavírusový variant omikrón má u väčšiny ľudí mierny priebeh a neznamená záťaž pre nemocnice. V minulom týždni skončilo testovanie na koronavírus v školách a u zamestnávateľov, od soboty môže viac ľudí na hromadné akcie.

Hygienici už tiež neposielajú do karantény ľudí po rizikovom kontakte s nakazeným. Minister zdravotníctva Vlastimil Válek v piatok oznámil, že chce najneskôr 1. apríla uvoľniť takmer všetky protikoronavírusové opatrenia.

Předchozí článek„Venoval sa veciam, ktoré sú v záujme všetkých.“ Čaputová spomínala na zavraždeného Kuciaka
Další článekAlžbeta II. dostala Covid